fbpx

    BTS заслужават Грами, но заслужават ли Грами BTS?

    |

    За втора поредна година BTS не грабнаха наградата Грами, но това не е изненада за тяхната отдадена фен база ARMY. Вълнуващо е как южнокорейската банда влезе в полезрението на Националната академия за звукозапис – както с номинация, така и с покана за изпълнение на легендарната сцена. Последвалата горчиво-сладка загуба на трофея обаче показа единствено несправедливост към момчетата. Въпреки, че са сред сред най-популярните артисти на 21 век, постигнали неоспорима популярност сред младите хора, набор от музикални рекорди и комерсиален успех, BTS отново бяха пренебрегнати, пише в свой коментар нашата авторка Анна-Мария Спасова от ГПЧЕ „Симеон Радев“, гр. Перник. 

     

    RM, Jin, Suga, J-Hope, Jimin, V и Jungkook се появиха на 64-то издание на наградите Грами в Лас Вегас, състезавайки се в категорията за „най-добро поп дуо/групово изпълнение” с песента „Butter”. Съчетавайки диско и електронен денс, парчето се превърна в един от  хитовете на лято 2021. Благодарение на него, корейските изпълнители  достигнаха нови висоти в кариерата си, като доминираха в класацията на Billboard Hot 100 (за 10 седмици) и надскочиха предишните си постижения в „Световните рекорди на Гинес“. BTS бяха отличени и с други призове, включително Американските музикални награди и Музикалните награди на Billboard, което породи очаквания, че ще бъдат първите корейски изпълнители, които ще получат Грами. Отличието обаче отиде при Doja Cat и SZA за техния хит „Kiss Me More”. 

     

    Сигурно се чудите как е възможно мега хит като „Butter” да не спечели? Причината е същата, поради която „Dynamite” не успя да вземе наградата през 2021 г. На тогавашното събитие зрители се оплакваха в социалните медии, че Грами непрестанно спекулират за изпълнението на групата, като мнозина се шегуваха, че шоуто е взело BTS и техните фенове за заложници. Това беше очевидно неуспешен опит за привличане на рейтинг, след като Variety съобщи, че церемонията е имала средно 8,8 милиона зрители (най-малко гледаното предаване в историята на Грами). 

     

    Разочароващ, но предсказуем край на сагата Грами на BTS през 2021 г., която за пореден път установи, че Академията за звукозапис прави минимума за най-голямата поп група в света.”, акцентира Bruyan Rolli, музикален журналист и представител на Forbes. 

     

    BTS безспорно са различни. След дебюта им през 2013 г., те се доказаха като изпълнители, танцьори и продуценти, чиито проекти засягат социално-икономическото неравенство и сложни психологически въпроси. Те създават музика, чрез която младото поколение преоткрива себе си, като същевременно допринасят с приблизително 5 милиарда долара годишно за БВП на Южна Корея. Използвайки популярността си, с помощта на UNICEF корейците разработиха кампания за прекратяване на насилието, озаглавена „Обичам себе си“. През 2021 г. талантливите младежи получиха важна роля в Общото събрание на ООН, обсъждайки глобални проблеми. Рядко се случва артист да окаже такова положително влияние в световен мащаб. Защо тогава се усеща нотка на неприязън към тях от американските награди?

    Снимка: Национална академия по звукозапис

    От една страна, журито на Грами е известно с неглижирането на групи, тъй като ги третира по-малко като артисти и повече като продукти. Този феномен се затвърждава през годините, следвайки музикалните кариери на други успешни артисти като Queen, The Backstreet Boys, the Spice Girls, One Direction и ABBA, които също не са печелили в значими категории, въпреки че са били номинирани.

     

     „Склонността към „артистична цялост“ изглежда толкова силна, че дори BTS, група, която носи огромно социално и културно влияние, не може да преодолее това. Изглежда, че и гледната точка към к-попа и к-поп звездите все още не се е променила.“, посочва Lee Gyu-tag, професор по културна антропология. 

     

    От друга страна обаче фигурира расизмът. За съжаление, подигравката не е насочена единствено към BTS, а чуждестранните артисти като цяло. Съществува тревожен списък с изключително успешни творци, различаващи се по раса, цвят на кожата и/или говорим език, които са били пренебрегвани през годините. Начело застават Snoop Dogg, Björk, Diana Ross, Nicki Minaj, Sia, Tupac Shakur и дори Jennifer Lopez. 

     

    През 2021 г., например, The Weeknd стана обект на безпрецедентно неглижиране  сингълът му „Blinding Lights“ бе категорично отхвърлен. Очакваше се песента да спечели „Запис на годината“, отчасти заради огромния си комерсиален успех. Не получавайки нито един положителен глас,  канадската звезда се закле повече да не изпраща работата си. 

     

    Адел също открито застана срещу решение на Академията през  2017. Плачейки, тя каза на публиката, че не може да приеме наградата си с чиста съвест, защото вярва, че е трябвало да отиде при Бионсе за хитовия й албум „Lemonade“. 

     

    Музикалният журналист Джон Виланова смята, че много добронамерени хора имат трудности да разберат как действа системният расизъм. Според него това е феномен, закотвен толкова дълбоко в структурите на индустрията, че се е превърнал в неизбежен. „Това противоречи на общоприетото схващане, което не позволява отличните постижения на не-бялата раса да се разглеждат при същите условия като тези на бялата.“ Множество артисти говорят за проблема, като един от тях е лидерът на BTS. Той не крие щастието си от постиженията на бандата, но усеща невидимата стена, с която той и музикалните му партньори се сблъскват като артисти, започнали кариерата си в Южна Корея, включително и заради наличието на езикова бариера.

     

    Въпреки това, BTS приеха загубата с класа и изнесоха завладяващо изпълнение. Обменяйки тайни съобщения и избягвайки специалните ефекти, момчетата се превърнаха в шпиони под прикритие, като представиха невиждана досега хореография. Бурните аплодисменти доказаха, че креативността им е също толкова впечатляваща, колкото и музикалният им талант. 

     

    BTS останаха с празни ръце, но това е възможност за групата да се справи с бъдещи предизвикателства. Относно Грами, наградите за пореден път доказаха, че не действат според духа на времето и промяната в съвременната музика. Щом BTS продължават да разбиват рекорди, а Грами губят актуалността си, кой от кого наистина има нужда? 

     

    Анна-Мария Спасова

    Най-новото

    Пловдив не дава Панаира без битка

    В чии ръце ще бъде символът на Града по тепетата - сагата продължава      Денят е 10 май 2023 и въпреки дъждовното...

    Автор на sCOOL Media с престижна награда

    Росен Разпопов бе отличен в категорията "Млад журналист" в конкурса за чиста журналистика Web Report    Росен Разпопов  Авторът на sCOOL Media Росен...

    Темата на май: ВДЪХНОВЕНИЕ

    „В началото беше Словото“ гласи старозаветната истина. Но може спокойно да добавим, че преди това е вдъхновението. В месеца, в...

    sCOOL Media бюлетин


    Още от рубриката