Водещият британски вестник Financial Times (FT) отваря инициативата си за безплатен достъп за училища по целия свят, където учат младежи между 16-19 години. sCOOLmedia получи ексклузивно интервю от глобалния образователен редактор на FT – Андрю Джак, един от хората, стоящи зад новата инициатива на медията. Той разказа на нашите репортерки Айлин Хаджийска, Мария Христова и Мария-Цветелина Тодорова, че е жизненоважно учениците да имат достъп до висококачествена информация, за да бъдат „добри граждани, които да оцеляват в днешния свят“.
Учениците и учителите, които регистрират своята институция на този адрес, могат да се възползват от редица ресурси, като седмичен бюлетин с препоръки от студенти и учители, настолна игра за лични финанси, състезания, страница за дискусии на FT.com, включваща FT съдържание, анотирано от учители, и програма за професионален опит с участието на 250 ученици от целия свят всяка година.
Информирани срещу фалшивите новини
Според Андрю Джак редовното четене на FT е начин учениците да придобият един много ценен, аналитичен и глобален съвременен поглед за случващото се по света, който пък ще им помогне да улавят по-лесно фалшивите новини.

Той споделя, че медията е получила позитивна обратна връзка за ползите, извлечени от първите младежи, получили безплатен достъп. Учители, квестори на изпити за влизане в британски университети и специалисти по набора на персонал са му казвали, че търсят именно ученици, които са добре информирани за случващото се по света и умеят да коментират актуалните теми.
Инициатива, вдъхновена от ученик за ученици
Джак разказва, че инициаторът на програмата за безплатен FT абонамент е бившият ученик и настоящ служител на вестника Кришан Повада. Той е убедил старшото ръководство на медията, че споделянето на съдържанието ѝ безплатно сред младежите ще донесе сериозна обществена полза.
„FT се гордее, че направи достъпа си безплатен за образователни институции, а приложението FT Schools помага на 80 000 ученици в 3900 училища да постигнат по-високи академични резултати и да се подготвят максимално за живота извън класната стая. FT помага на младежите да изградят по-задълбочено разбиране на темите, преподавани в уроците, да се чувстват уверени при вземане на кариерни и финансови решения и разширява интелектуалните им хоризонти“, коментира за sCOOL Media самия Кришан Повада и добавя, че според проучване на медията 92% от учениците, които четат FT казват, че се чувстват по-информирани за света около тях.
Андрю Джак ръководи образователния редакторски отдел и комуникира с училища, изпитни комисии, издатели и организации, свързани с образованието. Той също така работи с групи по уреждането на състезания по писане и с учителски консултанти за създаването на актуално съдържание, споделянето на разсъждения и разпространението на редовен бюлетин в социалните мрежи.
Вдъхновяване на бъдещите репортери
На въпроса дали четенето на FT има силата да вдъхнови ученици да започнат кариера в областта на журналистиката, той отговори, че целият екип се надява да успее да постигне въпросния ефект. „Журналистиката не е лесна професия, но е вълнуваща и основополагаща. Днес е по-важно от всякога хората да бъдат информирани, образовани и да държат хората на власт отговорни за действията си“, допълва той.
Относно проблема с растящото недоверие към медиите той смята, че ако повече хора си позволят да видят и разберат различните гледни точки, положението би могло да се промени в по-добра посока. Допълва още: „Съществуват много висококачествени медии в световен мащаб и те все още имат съществена обществена роля. Интернет подпомогна създаването на нови възможности за по-широк достъп в повечето страни.“
По отношение на дезинформацията, която често обърква младежите, Джак смята, че достъпът до FT би могла да им помогне да се фокусират върху наистина важните теми в глобалния дневен ред, а вестникът предлага по нещо за всеки. „Най-ефективният начин да се разбере дали нещо работи, е то да се изпробва. Програмата предлага новини, анализи, мнения, видеа, подкасти, фотография , политика, бизнес, икономика, култура и много други.“
Ако се чудите какви са изискванията, за да се присъедини едно училище към тази програма, освен възрастовия диапазон, Андрю Джак отговори: „Никакви! Ще са им нужни само технологичен достъп, да могат да четат на английски и просто да се отдадат на интересите си.“
Програмата за безплатен достъп до FT е валидна за учебни институции във всяка точка на света, където се обучават деца между 16 и 19 години. Учениците и учителите могат да посетят http://www.ft.com/schoolsarefree, за да проверят дали училището им е вече регистрирано, и ако не е, да потърсят учител или администратор, който да подаде молба за регистрация. Тогава учениците и учителите ще могат да четат онлайн на територията на училището, а ако учебното заведение има официален имейл, да си създадат акаунт, за да четат FT и от разстояние – на мобилния си телефон или от дома.