Репортерствате ли вече по темата за околната среда? Или пък отразявате интересни събития във вашето населено място? Ето малко съвети как да направите следващите си журналистически материали още по-добри.
- Направете предварително проучване
Ако сте избрали темата на материала си, първо трябва да изследвате какво вече се знае по нея. Влезте в необятния интернет (но внимавайте за достоверността на сайтовете!), разпитайте хората около вас, помислете какво е вашето мнение по въпроса. Предварителното проучване ще ви позволи да си съставите картина на случващото се, да набележите източници за материала си и да се ориентирате какви различни мнения има по темата.
- Изберете фокус на темата
Дали ще подготвяте материал по зададената от нас тема или ще отразявате нещо, което ви е направило впечатление, текстът, видеото или подкастът ви трябва да имат конкретен фокус. Погледнете темата от всички страни и помислете коя от тях в този момент виждате като най-ключова. Можете да я свържете с актуално събитие или пък с умно мнение на експерт, което сте чули. Това ще ви помогне да структурирате материала си и да го направите ясен за публиката.
Ето и пример – наскоро Европейският парламент забрани използването на пластмасови изделия за еднократна употреба от 2021 г. Можете да разгледате темата за опазването на околната среда от този ъгъл и да потърсите начини как можем да ограничим използването на подобни продукти.
- Потърсете достоверни източници
Журналистическият материал не може да съществува без източници. Това са хората, чиито мнения ще подкрепят или отрекат вашите тези по темата. Търсете героите, които са пряко въвлечени в конкретните събития, и експертите с позиция по темата. Преценете дали са обективни и можете да разчитате на казаното от тях. Ако са страна по темата и мнението им се влияе от това, сте длъжни да го кажете и на читателите, зрителите и слушателите. Публиката има правото да чуе всички страни, за да си изгради собствено мнение по случилото се.
Ако се върнем на горния пример, има организации, които се занимават с въпроса за ограничаването на пластмасата. Инициативата “Нулев отпадък България” например има какво да каже по въпроса.
- Съберете данни и човешки истории
Материалът ви ще докосне най-добре публиката, когато е разказан през призмата на човешки истории. По този начин и най-сухата тема може да придобие човешки облик и читателят или зрителят може да разбере как проблемът, който засягате, се отразява на хората. Данните пък дават достоверност и правят материала ви по-пълен. Внимавайте обаче те също да са от проверени източници. Манипулацията с данни е сериозен проблем в журналистиката, затова се доверявайте на доказали се институции и организации. Такива са например Националният статистически институт, Евростат, Световната банка, WWF.
- Отделете време за писане, снимане, запис
След като сте събрали цялата информация по аспекта на темата, който сте избрали, е време да помислите как ще я представите пред читателите. Каквато и форма да изберете – репортаж, интервю, коментар, аналитична статия, материалът трябва да е добре структуриран за публиката. Това означава да има завладяващо начало, най-важната информация да е предадена още след него, след това да се дадат ключовите детайли, а накрая да има умен финал. Не забравяйте заглавието – то е първото нещо, което публиката вижда или чува, и трябва да е избрано умело и хващащо вниманието. Цитирайте коректно своите източници като отделите мненията им в кавички или предадете думите им по свой начин, но без да загубят първоначалния си смисъл.
Придържайте се към журналистическия жанр и влезте в ролята на отразяващ дадено събития или тема. Есето и личните коментари нямат място в журналистиката.
Помислете и за илюстрации и снимки към материалите си, а ако са от интернет, проверете правата им за ползване.
- Проверете материала си
Някои от най-сериозните медии по света инвестират във fact-checkers – хора, които проверяват фактите, използвани в материала. Минете своята статия, видео или подкаст още веднъж и вижте дали всичко е коректно. Дали сте представили добре данните, цитирали ли сте правилно източниците, верни ли са датите и събитията, които сте описали. Не забравяйте да прегледате и за правописни грешки.
Екипът на sCOOL Media е на линия да ви напътства! Ако имате въпроси, пишете ни спокойно на [email protected]. Успех и вдъхновение!